Tarihimizde Kara Bir Leke: Vecihi Hürkuş Olayı

6 ay ago bicaybisimit 0

Bu ülke de bu zamana kadar her kim faydalı işler yapmaya kalktıysa ya önüne taş koyulmuş yada öldürülmüştür. Bunun belki de en büyük örneklerindendir Vecihi Hürkuş olayı.

İlk Türk uçağını imal eden, Türk Sivil Havacılık Okulu’nun kurucusu, İlk sivil uçağımız VECİHİ K-XIV ile ilk eğitim ve spor uçağımız VECİHİ K-XV imalatçısı aynı zamanda da ilk sivil havayolu şirketimiz olan Hürkuş Havayollarını’nın kurucusu olan Vecihi Hürkuş, 6 Ocak 1896 tarihinde İstanbul’da doğdu. Birinci dünya savaşı çıkınca cephede savaşmıştır. Yaralanınca cepheden dönmüş ve Yeşilköy Tayyare Mektebi’ne girmiş ve Pilot Astsubay rütbesiyle mezun olmuştur. Sonrasında Ruslara karşı savaşa katılmış ve Türk tarihine ilk Rus uçağı düşüren Türk pilot olarak tarihe geçmiştir. Sonrasında Ruslara esir düşmüştür.  Ardından Hazar Denizi üzerindeki Nargin adasından yüzerek kaçmayı başarmış ve İran üzerinden Erzurum’a kadar yürüyerek yurda dönen Vecihi Hürkuş, Yeşilköy’de bulunan 9. Harp Tayyare Bölüğü’nde tekrar göreve başlamıştır. Kurtuluş Savaşı’na katılmış, özellikle İnönü ve Sakarya savaşı sırasında çok başarılı keşif ve destek uçuşları yapmış ve bir Yunan uçağını düşürmüştür. Vecihi Bey’e kırmızı şeritli İstiklal Madalyası ve üç kez takdirname verilmiştir. Bunca başarısının üstüne bir de 1925 yılında ilk Türk uçağını yapmıştır. Bizim başarı dediğimize bakmayın devlet bu uçağı izinsiz uçurduğu için Vecihi Hürkuş’a CEZA yazmıştır.

vecihi

1932 yılında Türk Sivil Havacılık Okulu’nu açan Vecihi Hürkuş, burada “ilk Türk kadın pilotla” beraber 12 pilot yetiştirmiştir. Almanya’ya Weimar Mühendislik Mehtebine  gönderilen Hürkuş, buradan başarıyla mezun olmuştur  fakat Türkiye’ye döndüğünde; “2 yılda mühendis olunmaz.” cevabını almış ve tayyare mühendisliği ruhsatı başvurusu reddedilmiştir.

Uzun süre havacılıktan ayrı kalan Hürkuş, 1947’de Kanatlar Birliği’ni kurar fakat birlik fazla dayanamaz.

1954 yılında ilk sivil havacılık şirketimiz olan Hürkuş Havacılık şirketini kurar.

Türk Hava Yolları’ndan aldığı 8 adet uçakla THY’nin uçmadığı noktalara uçarak havayolu kargoculuğunu başlatmak istemiştir. Fakat aldığı uçaklar sabote edilince uçuşlarını gerçekleştirememiştir. Bugün onun anısına Freebird havayolu şirketi faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Bütün bunlara rağmen yılmayan Hürkuş, Maden Tetkik Arama Şirketi için Güneydoğu Anadolu’da zor koşullarda toryum, fosfat ve uranyum arama faaliyetlerini sürdürmüştür.

Hürkuş, hayatının son dönemlerinde oldukça sıkıntı çekmiştir. Borçlandırılan ve uçamayacak duruma getirilen uçaklarının üzerine vatana hizmet ettiği için kendisine verilen maaşa bile haciz konmuştur.

Ankara’da anılarını yazdığı esnada, beyin kanaması geçirmiş veApollo 11’in aya basmak için yola çıktığı gün hayata veda etmiştir.