NENE HATUN

Unutulan Kahramanlar

Merhaba değerli dostlar. Bir önceki yazımızda Plevne kahramanı Gazi Osman Paşayı anlatmıştık. Bugün ise yine bir çoğumuzun bildiği fakat Kahraman deyince belki de en başa yazılması gerekenlerden olan Nene Hatun’u ve yaptığı o büyük fedakarlıkları, kahramanlıkları size anlatmaya çalışacağız.

Erzurum’un Çeperli köyünde 1855 yılında doğan Nene Hatun’un babası Hüseyin efendidir. 19 yaşındayken babası Nalban İbrahim isminde biriyle evlendirmişti. Bu evlilikten Nazım(Yusuf) isminde bir çocukları olmuştu. Nazım 3 aylıkken Ruslar Erzurum taraflarında işgale başlamışlardı. Rusların işgalinden bahsedecek olursak ; Ruslar bütün ahlaksızlıkları ile Osmanlı topraklarına saldırmışlardır. Takdir edersiniz ki savaşında bir ahlakı ve kuralı vardır. O zamanın savaş geleneklerine göre bir harp ilanı vardı. Fakat Ruslar herhangi bir ilan-ı harp da bulunmadan kendilerine yakışır bir biçimde sınırlarımızı işgal etmeye başlamışlardı. Ruslar önce Doğu Beyazıt’ı ardından Ardahan’ı işgal ederek süratle iç kesimlere doğru ilerlemişlerdi. O sıralar bizim ordumuz 57 bin kişiyken Rus orduları 125 bin kişiydi. Ve devamlı hem teçhizat olarak hem de asker olarak destek almıyorlardı. Her yönden düşman karşısındaki azlığa rağmen ordularımız 2 savaşı da kazanmışlardı ve Rusları geri püskürtmüşlerdi. Ardından destek kuvvet alan Rus’lar tekrar topraklarımıza saldırdılar. Yaşanan yahniler muharebesinde Osmanlı ordusu tekrar büyük bir zafer kazanmış ve Ruslar 10 binin üzerinde kayıp vererek tekrar geri çekilmek zorunda kalmışlardı. Fakat 15 gün sonra savaş yeniden başlamış ve Ruslar büyük bir kuvvetle Osmanlı’ya saldırmışlardı. Bu sefer Osmanlı ordusu savaşı kaybederek Erzurum’un doğusuna kadar çekilmişlerdi. Fakat artık Osmanlı askerleri bitkin ve sayıları azalmış durumdaydı. Durumu haber alan Sultan Abdülhamid komutana bir telgraf çekmiş ve Erzurum’un stratejik olarak çok önemli olduğunu ve orasının kaybedilemeyeceğini, eğer kaybedilirse olacakları dile getirmek bile istemediğini belirtmiştir. Eli silah tutan herkesin savaşa katılmasını emretmişti. O sıralar zaten Erzurum minarelerinden müezzinler  ‘’ Ey ahali! Uyanın. Erzurum elden gidiyor. Tabyalar kan gölü, düşman kapıda. Allah’ını seven askere yardıma koşsun’’ halka çağrıda bulunuyorlardı. Gerçi çok da çağrıya ihtiyacı yoktu insanı mert, düşmana karşı soğuğundan daha sert Erzurum halkının.

nenehatun-sc3vh1x2

Nene hatun hatıralarında o zamanları şöyle anlatmıştır ;

‘’ Beyim  yerinden kalkıp satırı aldığı gibi gitti. Bir süre sonra geri dönerek ‘ Nene sakın evden ayrılma, çocuğun yanında kal. Evelallah biz düşmanları buradan atacağız. ‘ dedi ve gitti. Sonra bir an kendi kendime düşündüm, anamız bizleri ne için doğurdu. Erzurum’un işgalini de mi göreceğiz, dedim ve çocuğumu sararak Allah’a emanet ettim ve bende satırı kaparak tabyalara koştum.’’

Ve o zaman bütün Erzurum halkı cepheye koşmaktaydı. Yaşlısı, genci, erkeği, kadını… kimisinde sopa, kimisinde balta, kimisinde taş kimisinde tırpan.

Tabyaların karşısındaki tepeye ulaştıklarında Ruslar üzerlerine bomba ve mermi yağdırmaktaydı.  Fakat onlar ne yere düşen bombaya ne de yanlarından geçen mermiye aldırış ediyordu. Doğruca tabyalara doğru koşuyorlardı. O büyük duvarla çevrili tabyaya ulaştıklarında Fatihin İstanbul’un surlarına merdivenleri dayaması gibi Erzurumlular da tabyalara merdivenleri dayamışlardı. Bir kısımda bu arada kapıyı kırmış ve kapıdan içeri girmişlerdi. Ruslar şaşkınlıktan adeta donmuşlardır. Bu arada nene hatun kollarından bacaklarından süngülenmiş fakat durmamıştı. 10 larca rus askerini öldürmüştü. Ruslar 2 bin üzerinde kayıp vererek geri çekildiler. Osmanlı askeri halkıyla beraber Rusları tabyalardan atmıştı. İşte böyle zorlu bir savaştır Aziziye savaşı.

Evet bu savaşta büyük kahraman nene hatundur,’’ Bebem anasız büyür de vatansız büyüyemez’’ diyerek koşmuştu cepheye. Fakat gördüğünüz gibi bütün Erzurum halkı gözünü kırpmadan koşmuştur cepheye. Onların hepsi bizim için birer kahramandır. Her birini rahmetle anıyoruz.

Bir UNUTULAN KAHRAMANLAR yazımızın daha sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

Bir Cevap Yazın