KUR’AN DA GEÇEN İSLAM KARDEŞLİĞİ NEDİR ?

İslam Fıkhı ve Hukuku

1_02_08_14_2_57_20

y

Merhaba değerli kardeşlerim. Bugün inşallah İslam’ın en önemli unsurlarından biri olan İslam kardeşliği konusunu ele alacağız. Ülkemizde bulunan Suriyeli kardeşlerimize gösterilen tepkiler bugünlerde had safhaya ulaşmış durumda. Ben bir Müslüman olarak bu konuda sessiz kalmak istemedim ve sizleri Kuran’ın ışığında bilgilendirmek istedim. İsterseniz buyrun yukarıda yazan ayetin mealiyle başlayalım yazımıza.

Bismillahirrahmanirrahim

“Daha önce Medine’yi yurt edinmiş ve imanı kalplerinde yerleştirmiş olanlara gelince, onlar, kendi yurtlarına hicret eden din kardeşlerini severler, onlara verilen şeyden dolayı gönüllerinde bir kıskançlık duymazlar ve kendileri ihtiyaç içinde olsalar bile onları kendi nefislerine tercih ederler, kim nefsinin ihtiraslarından korunur ise, işte onlar kurtuluşa erenlerin tâ kendisidir ” 
(Haşr-9)

Evet muhterem kardeşlerim yukarıdaki ayette de apaçık bir şekilde gözüküyor ki bugün bizim kafamıza göre kardeşlerimizi yargılamamız, onlara ensar olmak yerine onları dışlamamız, hor görmemiz ne bir Müslümana ne de kalbinde zerre kadar insanlığı olan birine yakışır. Bize yakışan Hz. İbrahim’in içine atıldığı ateşteki gül bahçesi olmak. Eğer olamıyorsak da en azından o ateşe bir damla su taşıyan karınca olmak.

Muhacir kardeşlerimizle ilgili bugünlerde en çok konuşulan konular onlara verilen yardımlar, konak ihtiyaçlarının karşılanması gibi biz insanların nefsine en çok dokunan şeylerdir. Herkes ‘ Bu devlet onlara vereceği parayı bize verseydi biz şimdi zengin olurduk’ gibi bir Müslümanın ağzında iğreti duran cümleler sarf etmekte. Kardeşlerim bizler bu dünya da imtihanda değil miyiz? Kim diyebilir ki bu imtihan kolaydır. Hatta buyrun peygamber efendimiz ahir zaman ümmeti için ne diyor bakalım: “Şiddetli bir şekilde yaklaşan fitne sebebiyle vay insanların hâline. İnsanlar mü’min olarak sabahlar da akşam kâfir oluverirler. İnsanlar dinlerini küçük dünya menfaati karşılığı değiştiriverirler. İşte öyle zamanda dinlerinde sâbit kalabilenler ellerinde kor ateşi tutanlar gibidirler.” (Ahmed İbn Hanbel, Müsned, II, 390; Ayrıca bkz. Müslim, İman 186; Tirmizi, Fiten 30, (2196). Yani kardeşlerim imtihanımız zordur ve bu zamanlarda Suriyeli kardeşlerimiz savaşla bizler ise onlara ensar olabilmekle imtihan ediliyoruz.

Son olarak sizinle bir ayeti paylaşıp yazımı bitireceğim. ‘Allah’ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın Ve Allah’ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O’nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini böyle açıklar (Ali İmran/103)

Evet kardeşlerim, Rabbim bizi bu imtihandan yüzünün akı ile çıkanlardan eylesin inşallah.

Allah’a emanet olun..

Bir Cevap Yazın