KADER NEDİR ve NASIL ANLAŞILMALIDIR

İslam Fıkhı ve Hukuku

1_02_08_14_2_57_20

Bismillahirrahmanirrahim

Selamın aleyküm değerli kardeşlerim. Bugünkü yazımızda aklımızı fazlasıyla karıştıran Kader konusunu sizlere elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız. Kader lafzını duyar duymaz hemen akıllara gelen ‘ Bizim kaderimiz daha biz doğmadan çizildiyse biz niye dünyaya geldik’,  ‘Eğer bizim kaderimiz belliyse işlediğimiz günahlardan nasıl mesul tutulabiliriz’ gibi sorulardır. Buyrun hep beraber bu sorulara Kuran ve mantığımız çerçevesinde cevaplar arayalım.

Kader nedir?

Kader, Allah Teala’nın daha mahlukat yaratılmadan önce ezeli olan ilmi ile olacak her şeyi bilmesidir. Bu malumatların gerçekleşmesi de kazadır.

Peki aklımıza takılan soruların cevapları nelerdir ?

Biz insanlar Rabbimiz tarafından yaratılmış sonlu bir ömre ve akla sahip varlıklarız. Sonlu bir akla sahip olmak demek içerisine belirli bir miktarda bilgi sığdırabilmek değildir elbette. Bunun manası şudur ki biz insanlar her şeyi anlayıp çözemeyiz. Eğer her şeyi anlayıp çözebilseydik bugün hala Kuran’ın sırları, bilinmeyenleri olmazdı. Her şeyden önce iman etmek kalp ile inanmaktır. Çünkü ne kadar aklımızla ilerlemeye çalışırsak çalışalım bu aciz aklımız muhakkak rabbimiz sonsuz ilmi karşısında bir yerden sonra anlayamayacak ve kavrayamayacaktır. Hem bakın ne de güzel söylemiş Ziya Paşa;

İdrak-i maali bu küçük akla gerekmez
Zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez

Bizlerin kader kavramında anlayamadığı nokta zaman kavramının da biz insanlar gibi yaratılmış olmasıdır. Allah katında zaman kavramı yoktur. Yani bunu şöyle düşünebiliriz. Elinize bir film şeridini aldığınızı düşünün. Fakat o film şeridindeki fotoğrafların çekilenler değil çekilecek fotoğraflar olduğunu düşünün.  O film şeridinde sizin için zaman kavramı yoktur. Başlangıcını da sonunu da, çekilmiş ve çekilecek fotoğrafları da baktığınız anda görebilirsiniz.  Peki çekilecek fotoğrafları görüyor olmanız sizin o fotoğrafların çekilmesini istediğiniz veyahut başka fotoğrafların çekilmesine mani olduğunuz  manasına gelebilir mi? Tabi ki hayır. Siz sadece o fotoğrafları çekecek kişinin neleri çekeceğini önceden bilmiş oluyorsunuz o kadar. Yani Rabbimiz bizim yapacaklarımızı sonsuz ilmi ile biliyor fakat biz insanlara doğuştan verilen irade ile seçimlerimizi kendimizin yapmasını istiyor.

Değerli kardeşlerim, teşbihte hata olmazmış. Kader kavramını bir film şeridine benzeterek  anlatmaya çalıştık. Umarım bir nebze olsun size faydamız dokunmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Allah’a emanet olun.

Bir Cevap Yazın