GUSÜL ABDESTİ NASIL ALINIR

İslam Fıkhı ve Hukuku

Merhaba değerli dostlar. Bu yazımızda gusül abdestinin alınışını ve gusülsüzken nelerin yapılabildiği nelerin yapılamadığı konusunda size bilgi vermeye çalışacağız. Buyrun yazımıza başlayalım.

Cünüp iken yapılabilen ve yapılamayan şeyler

• Cünüp iken zikretmek, tesbih etmek, salat u selam getirmek caizdir. Mushaf ve nüsha gibi içinde ayet-i kerime yazılmış bulunan kitap veya sayfaların ayrı bir kılıf ve mahfaza içinde tutulup taşınmaları yine caizdir.
• Cünüp iken uyumakta bir sakınca yoktur; fakat abdest aldıktan sonra uyuması daha iyidir. Cünüp iken yemek yeneceği ve içileceği zaman elleri yıkamak ve ağzı çalkalamak uygun görülmüştür.
• Bir kişi cünüplük gerektirecek bir rüya görse fakat elbisesinde bir emare göremez ise gusletmesi gerekmez.
• Cünüplük hali orucun sıhhatini bozmaz. Yani bir kişi oruçken uyuyup uyandığında cünüp olduğunu görürse orucunda bir bozulma olmaz.
• Cünüp iken tırnak kesmek, özel bölgelerin temizliğinin yapılması mekruhtur. Gusül abdesti alındıktan sonra yapılması gerekir.

Gusül abdesti nasıl alınır ?

Gusletmek, yani boy abdesti almak isteyen bir kişi önce besmele okur ve : “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.
Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.
* Bayanlar ve Erkekler aynı şekilde gusül abdesti alır. Kadın, kız için ayrı erkek için ayrı bir boy abdesti alınış şekli yoktur.

Bir Cevap Yazın