Demokrat Parti- Ak Parti-Atatürkçü Eksene Kayma Meselesi

Genel

Evvela yazımıza başlamadan evvel muhafazakar camia da bir idol olarak görülüp ; icraatleri dolayısıyla benimsenen Adnan Menderes Ve Celal Bayar öncülüğündeki Demokrat Parti’nin kemalist bir çizgide olduğunu belirtmemiz lazım.

Bu durum ise tarihten ibret alınması için son derece önemli ve kayda geçmesi gereken anekdottur.

Sayısız delille kanıtlanabileceği gibi Demokrat Parti ufak tefek ekonomik politikalar, İslam’ın toplum nezdinde uygulanması bakımından bir iki detay haricinde cumhuriyet halk partisinin kötü bir kopyasıdır. Rahmetli Menderes ve Celal Bayar’ın doğrudan kemalist söylem bakımından dillendirebileceğimiz onlarca sözü onlarca icraati vardır

Burada dikkat edilmesi gereken şudur ki İttihatçi geleneğin devamı niteliğindeki kemalistler ; kendi söylem ve tarzlarını benimseyip kemalist bir zihniyete otutturabileceğimiz ; gayet naif ve kibar, bu ülkeye hizmet etmiş devlet yöneticilerini dahi bir iki görüş ayrılıklarından dolayı fırsatı geldiğinde darağacına göndermişler , tabiri caizse bir kaşık suda boğmuşlardır..

Kemalistler bir din teslimiyetiyle ideolojilerinde tek bir noksan kabul etmeden ; ılımlılarını dahi yeri geldiğinde darağacına gönderebilecek kadar gözü dönmüş bir biat halindeyken yıllardır bu statükocu zihniyetle mücadele eden ; bin yıllık geleneklerimizin çeşitli kusur ve noksanları olmasına rağmen temsilcisi görülen Ak Parti hükümetlerinin oy devşirme ve uzlaşı sağlama kaygısıyla Atatürkçü söyleme kaymasındaki samimiyetsiz ve yanlış stratejinin aklı mantığı yoktur.

 

Mesele Atatürk’ün şahsı değil ; onun arkasına gizlenip , maskesini takarak, ondan güç alıp istediği gibi at koşturan bozuk zihniyetin ta kendisidir. Hz . İbrahim’ baltayla putları kırarken ; onun meselesi cansız varlıklarla yaşadığı haşa şizofrenik bir problem değil ; onun üzerinden bir aidiyet kurup batılı yol edinen biatçı insanların biatlarını yıkmaktır.
bugün müslümanlar olarak ; ölen dolayısıyla kendisini savunma imkanı bulunmayan , iyisiyle kötüsüyle bu vatana hizmet etmiş Atatürk’ün şahsıyla bir problemimiz yoktur , olamaz. Ama Atatürk’ün bahtsızlığı Atatürk’le 90 yıldır kendilerini özdeşleştirip , onun üzerinden güç alan çarpık kemalist zihniyetiin varolmasıdır.

Bugün oy kaygısıyla yapılıp , Atatürk üzerinden sağlanan her türlü söylem ve politika taklitlerine değil asıllarına güç verir. Bir çok kolu kanadı kırılmış kemalist zihniyetin yeniden hortlatılmasından başka bir şeye yol açmaz!

VESSELAM

Bir Cevap Yazın