Büyüklerimiz Tarafından Tarihe Kazınmış 10 Mükemmel Cevap

4 ay ago bicaybisimit 0

Selamün Aleyküm değerli dostlar.

Şairin de dediği gibi ; ”Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez”.

Bu yazımızda tarihimizde hak ve hakikati savunan büyüklerimizin hak edenlere karşı  tarihe geçmiş muhteşem cevaplarını ele aldık.

Okuyup ,paylaşmanız dileğiyle vesselam 🙂

1-) İlk sıramızda en zor ve çileli zamanlarda , adeta karanlıklar içinde tek başına  Hak Yoluna Davet eden Üstad Necip Fazıl’ın verdiği tarihi ayar var .Katıldığı bir konferansta Kendisine “Osmanlı Bizi Yıllarca Sömürdü” Diyen Suriyeli Bir Gazeteciye İthafen;”Osmanlı sizi sömürseydi bu soruyu bana Fransızca değil, Türkçe sorardınız.” cevabı hala hafızalarda 🙂

2-)İkinci sıradaki tarihi ayarımız emperyalizme karşı küresel çapta direnen Gandhi’den geliyor. Kendisine “Batı Medeniyeti Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?” Diye Soran Gazeteciye gülerek”Batı medeniyeti? Olsa iyi olurdu.” diyen Gandhi’nin bu ayarı bizim aklımızdan silinmeyeceği gibi , Batı’nın hafızalarında taze gibi 🙂


3-) Üçüncü sırada milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un unutulmaz ayarı var.Bir Dost Meclisinde Akif Konuşurken Sonradan Mekana Girip “Ne Sallıyorsun Üstad Yine” Diyen Bir Adama”Senin ne kadar iyi biri olduğundan bahsediyordum.”diyen Mehmet Akif Ersoy’un bu ayarı da hafızalarımızda kazınacak cinsten.

4-)Dördüncü sırada siyaset dünyasından tanıyan Zafer Çağlayan’ın unutulmaz ayarı var. Türkiye’nin Kredi Notunu Düşüren FITCH’e İthafen dediği “Fitch yine Fitch’liğini yapmış.” cümlesi unutulur mu?


5-) Ve listemizi yarılarken bu kez karşımızda ABD’deki İslam Yumruğu  Muhammed Ali(ruhu şad olsun) var.

Katıldığı bir programda”Teröristlerle Aynı Dine Mensup Olmaktan Rahatsız Olmuyor musunuz?” Diye Soran Bir Gazeteciye”Siz Hitlerle aynı dine mensup olmaktan rahatsız olmuyor musunuz?” diyen Muhammed Ali’nin yumruğu yine tam on ikiden!

6-)Altıncı sıramızda Kafkas Fatihi Şeyh Şamil’i karşımızda görüyoruz.Esir düştüğü sırada yemeği Elle Yediği İçin Dalga Geçmek Amacıyla “Nasıl da yiyor, Bıraksak Beni de Yer.” Diyen Rus Generale “Korkma seni yemem. Benim dinimde domuz eti haramdır.” diyen Şeyh Şamil’in cesareti ve verdiği ayar size soruyoruz unutulur mu?

7-) Ve geldik 7.sıraya.Bu kez Sokullu Mehmet Paşa’nın ünlü cevabı karşınızda. Venedik Elçisine İthafen kaleme aldığı mektupta”Siz bizim donanmamızı yakmakla sakalımızı kestiniz. Biz Kıbrıs’ı almakla sizin kolunuzu kestik. Kesilen kol bir daha çıkmaz, ancak kesilen sakal daha gür çıkar.” cevabı akıllarda kazınacak cinsten değil mi?

😎 Sekizinci sırada karşımızda padişahların padişahı Yavuz Sultan Selim Han Hazretlerinin muhteşem cevabı var.Rivayete göre İran Şahı, Yavuz Sultan Selim’e mücevherlerle dolu bir sandık gönderir. Sandık açıldıkça değerli eşyalar çıkar ve değişik kokular. İran Şahı, meğer sandığın dibini dışkı ile doldurmuş ve Yavuz Sultan Selime göndermiş. Yavuz Sultan Selim bu harekete yanıt olarak hemen gül kokulu lokumlardan hazırlatır ve elçi ile İran Şahı’na gönderir. Şah lokumları yer ve dibindeki not ile karşılaşır. O notta şöyle yazmaktadır.

“Herkes yediğinden ikram eder.”

9-)Ve listemizin sonuna yaklaşırken yine sözü kalemi Üstad Mehmet Akif Ersoy’a bırakıyoruz.

Söylentiye göre bir toplantıda bir genç, Mehmet Akif Ersoy’u küçük düşürmek için Afedersiniz siz, baytar mısınız? diye sualde bulunur.Akif’in cevabı asırlar geçsede unutulmayacak cinsten ;”Evet, bir yeriniz mi ağrıyordu?”

10-)Geldik listenin son numarasına .Necip Fazıl sakal bırakmıştır. Zıt düşünceli ve Üstadı pek fazla sevmeyen  biri de Necip Fazıl’ın yanına gelip “Ooo Fazıl Efendi, ne o Maymun‘a dönmüşsün” demiş. Necip Fazıl da adama arkasını dönmüş aynen şöyle söylemiş:

“İYİ O ZAMAN, BAŞKA TARAFA DÖNEYİM.”