5 ARALIK 2016 -GÜNÜN ÖZETİ-

4 ay ago bicaybisimit 0

1-) Terör örgütü DHKP-C üyesi Fehriye Erdal, Özdemir Sabancı suikastı faillerinden. Belçika’da gıyabında yargılanan Fehriye Erdal’a 30 yıl ceza verildi.

1

2-) Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, “MİT Müsteşarı Fidan’ın ifadesinin alınması konusunda henüz talepte bulunmadık” dedi

2

3-) Balıkesir’in Bandırma ilçesinde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında cezaevinde bulunan polis yakınlarını ziyarete gelen iki kadın, kollarına yazdıkları “Asla kabul etme, bulmalarına imkan yok” yazılı notla yakalandı.

3

4-) Diyanet İşleri Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına olumlu yanıt verdi. Dolar üzerinden gerçekleştirilen Hac ve Umre organizasyon fiyatları bundan sonra Türk Lirası cinsinden gerçekleşecek.

4

5-) Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını, coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ile karşılayacak GÖKTÜRK-1 uydusu fırlatıldı.

5

6-) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan darbeci askerlerden 3’ü için karar çıktı. Ankara’nın iade talebi reddedildi. 8 askerden 3’ü için talep reddedilirken, 5 asker için karar yarın verilecek.

6

7-) Haliç Köprüsü üzerinde bir otomobilde yangın çıktı. Metrobüs seferleri çift yönlü olarak durdurulurken D 100 Karayolu’nda orta şerit trafiğe kapatıldı. Olay yerine polis ve itfaiye ekipleri sevke edildi. İtfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu yangın söndürüldü.

7

😎 Milli Savunma Bakanı Işık, Atina’daki temyiz mahkemesinin üç darbeci askeri iade etmeme kararı hakkında, “Bizim Yunanistan hükümetinden beklentimiz kesinlikle bu FETÖ mensuplarının Türkiye’ye iadesiyle ilgili her türlü gayreti göstermesidir.” dedi.

8

9-) Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Petek, 15 Temmuz’da bir erin MİT’e ihbarda bulunduğu iddiasına ilişkin, “Burada bir binbaşı var, ayrıca ikinci bir kişi kesinlikle yok. Komisyona da gelen böyle bir bilgi yok. Konu önceki bildiklerimizle aynı, ikinci bir er konusu yok” açıklamasını yaptı.

9

10-) Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen terör soruşturması kapsamında, 9 Kasım’da gözaltına alınan ve aralarında Pervari İlçe Başkanı, eşbaşkanı ile 2 muhtarın da bulunduğu 8 kişi, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

10

11-) Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile TBMM’de görüştü. Başbakan Yıldırım’ın talebiyle yapılan görüşmede anayasa değişikliği teklifi konusunun ele alındığı öğrenildi.

11

12-) MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, anayasa değişikliği çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Bahçeli, “Herhangi bir pürüz yok. Anayasa metni yazılırken noktanın da virgülün de önemi var” diye konuştu.

12