30 ARALIK 2016 -GÜNÜN ÖZETİ-

3 ay ago bicaybisimit 0

1-) Bir grup İranlı gazeteci ve aktivist, İran destekli milis grupları tarafından Suriye’de yapılan katliamdan dolayı dünya kamuoyundan özür diledi.

2-) Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan ve örgütün şifreli haberleşme programı “ByLock”u kullandıkları tespit edilen 107 rütbeli askerden 100’ü tutuklandı.

3-) Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya ve İngiltere dışişleri bakanlarının yanı sıra AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Mogherini ile ayrı ayrı görüştü.

4-) Anayasa Mahkemesi Başkanlığınca, 667 Sayılı KHK uyarınca, 1 kadrolu raportör, 4 raportör yardımcısı ve 36 idari personel, kamu görevinden çıkarıldı.

5-) Suriye iç savaşında Esed rejimi güçleri ile muhalifler arasında gece yarısı yürürlüğe giren ateşkes, rejim yanlısı yabancı terör gruplarının artan ihlallerine maruz kalıyor.

6-) Sosyal medya paylaşımları ve Cumhuriyet gazetesinde yazdığı bazı yazılarda “terör örgütü propagandası yapma” suçunu işlediği iddiasıyla gözaltına alınan ve hakimliğe sevk edilen Ahmet Şık’ın tutuklanmasına karar verildi.

7-) Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı İbadi ile telefonda görüştü. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra terörle mücadele de ele alındı.

😎 Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği yeni yıl mesajında, Ankara ile Moskova’nın bölgesel ve küresel konulardaki iş birliğine devam edeceğini belirtti.

9-) Rusya’nın, BM Daimi Temsilcisi Churkin, Suriye’deki ateşkes mutabakatını BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunduklarını söyledi.

10-) ABD’nin seçimlerdeki ‘siber saldırı’ iddiaları nedeniyle 35 Rus diplomat hakkında sınır dışı etme kararı almasının ardından gözler Rus lider Putin’e çevrildi. ‘Misilleme’ yapması beklenen Putin ise dikkatleri çeken bir davette bulundu. ABD’li diplomatları sınır dışı etmeyeceğini açıklayan Putin, Rusya’daki ABD’li diplomat çocuklarını Kremlin’deki yeni yıl festivallerine d​avet etti.