27 Kasım 2016-Günün Özeti-

4 ay ago bicaybisimit 0

1-)Tunceli’de çatışmada ölen ‘Roj Gabar’ kod adlı PKK’lı terörist Recep Karakaş’ın, ailesinin oturduğu İzmir’de çarşamba günü toprağa verilen cenazesi, bunu protesto eden halkın tepkisi üzerine mezarlıktan alınıp il dışına götürüldü.

2-)Dövizdeki artışla birlikte sosyal medyada #dövizinitürkiyeiçinboz etiketi ile başlatılan kampanyada vatandaşlar kurlardaki harekete tepkisini gösterdi.

3-)Avusturya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesi, Türkiye kaynaklı siber saldırılar sonrası geçici olarak kapatıldı.

4-)Terör örgütü DEAŞ’ın Çobanbey’de düzenlediği intihar saldırısında 3’ü çocuk 6 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda yaralanan kişiler tedavi için Kilis’e getiriliyor.

5-)İçişleri Bakanlığı, Vali Ahmet Çınar’ı Bitlis Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirdi. Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma nedeniyle Belediye Başkanı Hüseyin Olan ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan Sulh Hakimliğince tutuklanmıştı.

6-)Avusturya’nın başkenti Viyana’da, Avrupa ülkelerinin, terör örgütleri yerine Türkiye’ye destek vermeleri talebiyle “Teröre Lanet, Demokrasiye Davet” mitingi düzenlendi.

7-)KCK terör örgütünün üst düzey sorumlusu Sara Aktaş, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yakalandı. Yurt dışına çıkmak isterken yakalanan Aktaş’ın, terör örgütü KCK’nın Türkiye sorumlusu olduğu belirtildi.

8-)Almanya Başbakanı Angela Merkel son dönemde gerilen Türkiye-AB ilişkileri ile ilgili konuştu. Türkiye ile imzaladıkları mülteci anlaşmasına sadık olduklarını savunan Merkel, Türkiye’nin anlaşmadan vazgeçmesi halinde B planlarının olmadığını söyledi.

9-)Türkiye’nin terörle mücadelesini hazmedemeyen AP’nin ‘müzakereleri dondurma’ kararına Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çok sert tepki geldi: OHAL’in uzatılması kararını hükümet verir. Bu ülkeyi Avrupa Parlamentosu mu yönetiyor yoksa bu ülkenin hükümeti mi yönetiyor? Size ne? Haddinizi bilin, o günler mazide kaldı.