24 Ekim 2016-Günün Özeti-

5 ay ago bicaybisimit 0

1-)Avrupa Birliği sınır yetkililerini taşıdığı iddia edilen uçak Malta’daki Luqa Havalimanı yakınlarında düştü. İlk belirlemelere göre 5 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Avrupa Birliği’nden yapılan açıklamada ise, uçaktakilerin Avrupalı yetkililer olmadığı savunuldu.

2-)ABD’ye düzenlenen dev siber saldırının ardından BTK ‘acil’ koduyla toplantı yaptı. MİT’in beyaz ‘hacker’ları ile Ayyıldız timlerinin, olası saldırılara karşı teyakkuza geçtiği belirtiliyor.

3-)İzmir’de FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturmada mahkemeye sunulan iddianamede, “Yurtta Sulh Konseyi”nin ramazan ayında örgütün üst yönetici kadrosu tarafından kurulduğu belirtildi.

4-)Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu, 30 Ekim’deki kongrede Temel Karamollaoğlu’nun aday olduğunu açıkladı. Yüksek İstişare Kurulu toplanarak aldığı kararı web sitesi üzerinden resmi açıklama ile duyurdu.

5-)Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM’nin 71. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, BM Güvenlik Konseyi’nin reforme edilmesi gerektiğini belirterek, “Suriye ve Irak gibi son yıllarda yüz binlerce masum insanın hayatına mal olan krizlere çözüm bulmada yaşanan tıkanıklık, reform ihtiyacını açıkça ortaya koymaktadır. Bu konuda adım atmakta geç kalınmasının bedelini, maalesef en fazla çocuklar, kadınlar ve yaşlılar ödemektedir” ifadelerini kullandı.

6-)On milyonlarca siteyi etkileyen saldırıya ilişkin ABD İç Güvenlik Bakanlığı ve FBI’ın incelemesi sürerken, saldırıyı ‘New World Hackers’ isimli grup üstlendi. Saldırının Çin ve Rusya kaynaklı olduğu iddia ediliyor.

7-)Camilerin 24 saat boyunca açık tutulmamasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Keşke tüm halıları çalsaydılar da camiler açık kalsa gençler Allah’ın evine gelseydi dedi.

😎Karayazı ilçesi kırsalında, arazi arama taraması yapan güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada, bir uzman çavuş yaralandı.