20 Kasım 2016-Günün Özeti-

4 ay ago bicaybisimit 0

1-)Türk mühendisleri yakıtı karbondioksit olan yeni bir güç üretim sistemi geliştirdi. 2017’de ilk prototipi yapılacak sistem, denizaltılarda 5 gün olan deniz altında kalma süresini 90 güne çıkartacak. Sistem hem az yer kaplıyor hem de sessiz.

2-)Terör örgütü elebaşı Gülen’in de aralarında bulunduğu 73 kişinin “Anayasayı ihlale teşebbüs etmek, silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, hükümeti yıkmaya teşebbüs etmek” suçlarından yargılanmasına 22 Kasım Salı günü başlanacak. İddianamede Hidayet Karaca, Ekrem Dumanlı, Önder Aytaç ve Akın İpek de bulunuyor.

3-)Rakka operasyonu için Türkiye ile ABD arasındaki koordinasyonu sağlayacak olan ABD’li subaylar Ankara’ya geldi.

4-)CHP, HDP’nin bugün İstanbul’da düzenlemeyi planladığı mitinge kısa bir süre kala ‘provokasyon ortamına dönüşebilir’ gerekçesiyle katılmayacağını açıkladı. Alana gelen partililerin ise mitinge katılmaları dikkat çekti.

5-)CHP’nin son dönemde izlediği siyasete bir tepki de, partinin Bilecik Belediye Meclis Üyesi Erdoğan Yeşil’den geldi. “CHP’yi çizgisinden çıkardılar” diyen Yeşil CHP için, “PKK terör örgütü bağlantılı HDP ile aynı safta yer alıyor” ifadelerini kullandı.

6-)Fırat Kalkanı Harekatı ile terörist gruplardan temizlenen Cerablus’ta hayat normale dönüyor. Güvenliğinin ÖSO tarafından sağlandığı kentte ÖSO’ya bağlı “Sultan Süleyman Şah Tugayı” tarafından koruması sağlanan bir bölgede duvara asılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının yer aldığı afiş dikkat çekti

7-)PKK’lı terörist grup, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen “Teröre Lanet, Demokrasiye Davet” mitingine katılanlara saldırdı.

8-)Hakkari’nin Çukurca ilçesinde terör örgütüne yönelik süren operasyonlarda 12 terörist daha etkisiz hale getirildi.