2 OCAK 2017 -GÜNÜN ÖZETİ-

3 ay ago bicaybisimit 0

1-) İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 39 kişinin hayatını kaybettiği Ortaköy saldırısına ilişkin, “Terörü ortadan kaldırmazsak bir virüs gibi herkesi müptela edecek” ifadelerini kullandı.

2-) Ortaköy’de düzenlenen terör saldırısına ilişkin İstanbul’da 12 kişi gözaltına alındı. Saldırıyı gerçekleştiren terörist daha sonra olay yerinden kaçmış ve yakalanması için operasyon başlatılmıştı.

3-) SGK hasta muayene ücretleri yüzde 20 oranında yükseldi. Devlet hastanelerine gidenlerin muayene ücretleri 6 lira, özel hastaneye gidenlerin muayene ücretleri 15 lira oldu.

4-) Adalet Bakanlığı tarafından yargı alanında yapılan ve yapılacak çalışmalarda ihtiyaç duyulan adli verilere ‘tek tık’la ulaşılmasını sağlayacak olan ‘Adli Veri Bankası Projesi’ hayata geçti.

5-) Reuters, yılbaşı gecesi Ortaköy’de gerçekleştirilen terör saldırısını DEAŞ’ın üstlendiğini öne sürdü. 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı düzenleyen ve daha sonra olay yerinden kaçan teröristin yakalanması için operasyon devam ederken, Başbakan Yıldırım da, saldırının failine dair ihtimallerin şekillenmeye başladığını açıklamıştı.

6-) Jandarma Genel Komutanlığı’nın TBMM Darbe Araştırma Komisyonu’na gönderdiği rapor, FETÖ’cü hainlerin DEAŞ ve PKK ile nasıl işbirliği yaptığını gözler önüne serdi. 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde PKK telsizlerinden ‘Askerlere karşı eylem yapmayın’ talimatı ve PKK’nın sözde yöneticilerinin “ABD bize söz verdi, sonbaharda Erdoğan devrilecek. Direnirse FETÖ, PKK ve sol örgütler Gezi’den daha büyük bir ayaklanma çıkaracak” dedikleri bilgilerine ulaşıldı.

7-) Her terör saldırısının ardından klavyelerini kin ve nefret tohumları saçmak için kullananlar, Reina saldırısının ardından da sosyal medyada provokatif paylaşımlarda bulundu. CHP’li Yarkadaş’ın başını çektiği grup Diyanet’i hedef aldı.

😎 Yeni kimlik kartı başvurusu bugün Türkiye genelinde başlıyor. Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartlarının kullanım ömrü ise 10 yıllık.

9-) Filistin Devlet Başkanı Abbas, Filistin yanlısı görüşleriyle tanınan Başpiskopos Capucci’nin öldüğünü duyurdu.

10-)