19 ARALIK 2016 -GÜNÜN ÖZETİ-

3 ay ago bicaybisimit 0

1-) Antalya’nın Kumluca İlçesi’nde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 9 kadın gözaltına alındı.

2-) İstanbul Beşiktaş ve Kayseri’de, PKK’nın polise ve askerlere yönelik bomba yüklü araçlarla yaptığı saldırılar, Hakkari’de binlerce kişinin katıldığı gösteriyle protesto edildi. Hakkari Valiliği önünde bir araya gelen binlerce kişi, ellerindeki Türk bayrakları ile  sık sık ‘Kahrolsun PKK’, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ ,’Kürt -Türk kardeştir ayrım yapan kalleştir’ ‘FETÖ, DEAŞ, PKK  kahrolsun’ sloganları attı, ardından şehitler için dualar okundu.

3-) Kayseri’deki hain saldırıda şehit olan er Uğur Korkmaz Rize’de, Piyade Çavuş Arif Tuğ, Erzurum’da toprağa verildi.

4-) Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında ilk gözaltına alınan isim olan, çantasında “sıkıyönetim atama listeleri” ve “yeni yapılanma” dokümanı ele geçirilen Bursa İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş ve 15 zanlı hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye sunuldu.

5-) Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Bilgi, gerçek, sağduyu ve basiretten yoksun sosyal medya paylaşımlarını yaymayalım ve bunların bizi yönlendirmesine izin vermeyelim.” uyarısında bulundu.

6-) Suriye’nin doğu Halep bölgesindeki katliamı dünyaya sosyal medya üzerinden duyuran 7 yaşındaki Bana Alabed, tahliye edildikten sonra geldiği İdlib’te konuştu. Bana, “Orada hep bombardıman vardı. Evimiz vuruldu ve enkazın altından çıktık. Kimse bizimle ilgilenmiyordu” dedi.

7-) Birleşmiş Milletler Rejim ve destekçilerinin katliamın merkezi haline getirdiği Halep için nihayet karar verdi. Gözlemci heyeti gidecek

😎 Avrupa Birliği, Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini 6 ay daha uzattı.


9-) Türk Akımı doğalgaz boru hattına ilişkin hükümetlerarası anlaşmanın Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da ocak ayında oylanmasının planlandığı belirtildi.

10-) Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara’da katıldığı bir sergide silahlı saldırıya uğradı. Büyükelçi, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Silahlı saldırgan düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirildi.

11-) Rusya Devlet Duması Güvenlik Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, Ankara’da Rusya Büyükelçisine düzenlenen saldırının Türk-Rus ilişkilerini etkilemeyeceğini vurguladı.