13 OCAK 2017 -GÜNÜN ÖZETİ-

2 ay ago bicaybisimit 0

1-) İstanbul Ortaköy’deki terör saldırısına ilişkin savcılıkça ifadeleri alınan ve mahkemeye sevk edilen yabancı uyruklu iki kişi tutuklandı.

2-) TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin 1. turunda “Cumhurbaşkanının cezai sorumluluğu”nu düzenleyen 9. madde 343 oyla kabul edildi.

3-) Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Bank of China Turkey AŞ’nin gerekli sermaye şartı olan 300 milyon dolar karşılığı Türk Lirası ödenmiş sermayeyi Türkiye’ye getirdiğini ve faaliyet izni için kısa süre içerisinde başvuru yapmasının beklendiğini duyurdu.

4-) İstanbul Valisi Şahin, Zeytinburnu’nda çöken binanın çevresindeki 21 bina tahliye edildiğini açıkladı. Vali Şahin, yaşanan olayda 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 17 kişinin yaralandığını söyledi.

5-) Geçtiğimiz gün, anayasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü TBMM’de çıkan kavgada AK Parti’li Muhammed Balta’nın bacağından ısırılması tartışmalara neden olmuştu. Balta, ısıran kişinin CHP’li bir vekil olduğunu belirtirken, AK Parti’liler de bu duruma tepki gösterdi. CHP’li Tanal ise bugün Meclis’e köpeğiyle geldi ve basın toplantısı düzenledi.

6-) USOM (Ulusal Olaylara Müdahale Merkezi) tarafından yayınlanan ve “Sanal dünyanın siber yıldızı olmaya hazır mısın ?” başlığı ile duyurulan Siber Yıldız yarışması yakında yapılacak. Başvuru şartları ve ayrıntılar ise belli oldu.

7-) Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde pazartesi başlayan Cenevre müzakereleri ve dün düzenlenen uluslararası konferansta görüşmelere devam kararı çıktı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan Özgürgün ve diğer siyasi parti liderleriyle zirveyi değerlendirdi.

😎 TBMM’de devam eden anayasa değişikliği teklifi görüşmelerini değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu hafta biteceğine inanıyorum. Sonra da asıl sahibine gidecek, millet karar verecek” dedi. Erken seçim tartışmalarına da değinen Cumhurbaşkanı, “Meclis çalışamaz hale gelirse düşünülür” ifadelerini kullandı.

9-) Kocaeli Dilovası’nda bulunan bir fabrikada meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 1 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi yaralandı.