1 Kasım 2016- Günün Özeti-

5 ay ago bicaybisimit 0

1-)Partisinin grup toplantısında konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli,idam cezası ile ilgili AK Parti’ye çağrıda bulundu. Bahçeli, “Madem idam cezasına ihtiyaç vardır, madem milletimiz bunu istemektedir; o halde bahaneye, kaçak güreşmeye, fuzuli konuşmaya gerek yoktur. AKP hazırsa MHP dünden hazırdır” dedi.Ayrıca M Bahçeli konuşmasında Cumhuriyet Gazetesi’ne çok sert sözlerle yüklenerek: “Adında Cumhuriyet olup da Cumhuriyet değerlerine zarar verenlerin medya özgürlüğüne sığınmaları inandırıcı görülemez” dedi.

2-)Mardin’de, Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü bir soruşturma kapsamında, aralarında HDP çizgisinde bulunan DBP Partisinin Mardin İl Eş Başkanı Ahmet Eken’in de bulunduğu 30 DBP’li gözaltına alındı.

3-)Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar R askeri işbirliği için Rus mevkidaşı Valeriy Gerasimov ile görüşmek üzere Rusya’ya gitti.

4-)Başbakan Binali Yıldırım Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyon hakkında açıklama yapan Avrupalılara sert tepki gösterdi: Siz bu kadar hassas olacağınıza, terör örgütünün reklamlarını parlamentoda yaparken kırmızı çizginiz neredeydi?” açıklamasında bulundu.


5-)CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında hükümetin 15 Temmuz darbe girişimine karşı attığı adımları eleştirirken Avrupalı siyasetçilerin dilini kullandı. Kılıçdaroğlu, 1980 askeri müdahalesinden daha ağır şartların yaşandığını savundu.

6-)Şırnak’ın Silopi ilçesine, Ankara’dan tank ve tank kurtarıcıların, Çankırı’dan da tekerlekli araçlar ve iş makineleri sevk edildi.Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, sınıra yapılan zırhlı araç sevkiyatına ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Işık, “Her ihtimale hazırlık yapma durumundayız” dedi.

7-)Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik soruşturma kapsamında, gazetenin icra kurulu başkanı Akın Atalay hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

8-)Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Etimesgut Kaymakamı Cumali Atilla yarın görevine başlayacak.